książki psychologiczne - Leczenie traumy

Na czym polega biblioterapia?

05/02/2023 Autor molksiazkowy Wyłączono

W konsultacjach psychologicznych często zdarza się, że w niektórych przypadkach zalecane są książki lub lektury, aby ułatwić pacjentowi zrozumienie i przyswojenie pojęć, nad którymi pracuje się podczas sesji. Poprzez wykorzystanie książek do pomocy pacjentom, opracowano modalność terapeutyczną, jeśli można ją tak nazwać, która została ochrzczona „biblioterapią”. Chociaż praktycznie nie ma psychologów, którzy stosują wyłącznie biblioterapię, wielu z nich używa jej jako uzupełnienia indywidualnych sesji terapeutycznych.

Na czym polega biblioterapia?

Jak już wspomnieliśmy, biblioterapia to wykorzystanie książek, aby pomóc pacjentowi w osiągnięciu postępów w terapii, w sposób uzupełniający wybraną psychoterapię. Nie tylko książki psychologiczne (tutaj) pomagają w terapii, istnieje wiele gatunków literackich, które mogą być bardzo pomocne w zależności od nauki, którą można z nich wyciągnąć.

Powód, dla którego książki są używane jako uzupełnienie, jest dość prosty: kiedy czytamy książkę, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że poczujemy się utożsamiani z postaciami, które się w niej pojawiają, a zatem możemy uzyskać pewną naukę z własnej ewolucji postaci, jako formę zastępczego uczenia się (uczenia się przez naśladowanie).

książki psychologiczne

Inne zalety biblioterapii

Oprócz tego czysto terapeutycznego powodu, nie powinniśmy zapominać, że czytając dobrą książkę, zwykle zapominamy o możliwych myślach lub zrachowaniach, które nie są odpowiednie do postępu w sensie terapeutycznym. 

Po zaleceniu pacjentowi przeczytania książki, podczas kolejnych sesji terapeutycznych zwykle poświęca się część sesji na wymianę opinii na temat książki i odkrycie, dokąd prowadzi ona pacjenta. Tak więc, choć może się to wydawać „truizmem”, ważne będzie, aby terapeuci polecali tylko książki, które sami przeczytali.