komiks marvel

Komiksowe uniwersum Marvela – inspiracja dla kina

03/11/2023 Autor molksiazkowy Wyłączono

Rozrywkowe kino XXI wieku to między innymi filmy o superbohaterach. Na ekranach goszczą postaci wykreowane jednak o wiele wcześniej. Zwłaszcza w przypadku uniwersum Marvela mamy do czynienia z przeniesieniem na łono X Muzy motywów, intryg i bohaterów, w przygodach których zaczytywali się fani komiksów już wiele dziesięcioleci temu. Każdy szanujący się miłośnik Marvela powinien poznać korzenie filmowych superprodukcji. 

Jak to się wszystko zaczęło?  

Początek tej intrygującej historii miał miejsce w roku 1939. Podczas gdy w Europie wybuchała właśnie II wojna światowa, wydawca magazynu „Pulp” Martin Goodman, a jednocześnie jak się miało okazać prekursor Marvel Comics, stworzył Timely Comics. Firma ta wykreowała w latach 40-tych Kapitana Amerykę, który wówczas walczył na łamach komiksów z nazistami i Japończykami. 

Marvel Comics powstało na początku lat 60-tych XX wieku. Dzieje firmy nacechowane były przez ostatnie dziesięciolecia swoistą sinusoidą – w latach 90-tych doszło nawet do bankructwa wydawnictwa, ale dzięki dywersyfikacji swej produkcji i rozszerzenia swojej oferty Marvel wyszedł na prostą, między innym idzięki intensyfikacji działań na polu filmowym. W 2007 roku zaczęto wydawać cyfrowe komiksy, a w 2009 roku firma Walt Disney Company kupiła firmę macierzystą Marvel Comics.

Komiksy Marvela – bohaterowie i treści

Pierwszy prawdziwy przełom nastąpił, gdy w 1961 roku zaprezentowano światu kultową Fantastyczną Czwórkę. Czytelnicy oto zostali wprowadzeni do superbohaterskiej scenerii, która jednak była zakorzeniona w realnym świecie. Trend ten utrzymywał się wraz z zalewem innych postaci wprowadzonych przez Marvel Comics we wczesnych latach sześćdziesiątych, w tym Spider-Mana, Niesamowitego Hulka oraz X-Mena. To bardziej realistyczne podejście do charakteryzacji zbudowało reputację Marvela i zaczęło przyciągać czytelników w wieku uniwersyteckim. Historie zaczęły również zajmować się kwestiami społecznymi, takimi jak zanieczyszczenie środowiska, stosunki rasowe i nadużywanie narkotyków.

Komiksy z tymi postaciami sprzedawały się wówczas jak przysłowiowe świeże bułeczki. Bohaterowie ewoluowali wraz z czasami, w których czytano ich historie. Motywy zarysowane na kartach komiksów znalazły tez swoje odzwierciedlenie w produkcji seriali i filmów kinowych, a te z kolei napędziły produkcję gadżetów i figurek. Stare, poczciwe komiksy Marvela jednak nadal mają zagorzałe grono zwolenników, którzy spotykają się na różnych eventach. Nadal pojawiają się na rynku kolejne odsłony opowiadań rysunkowych o bohaterach takich jak (można je znaleźć np. na https://egmont.pl/seria/MARVEL-NOW,s,625684):   

  • Spider-Man
  • Iron Man
  • Deadpool
  • Thor
  • Wolverine
  • Kapitan Ameryka
  • Daredevil