Od czego zacząć czytanie Remigiusza Mroza?

05/11/2022 Autor molksiazkowy Wyłączono

Remigiusz Mróz to najpopularniejszy twórca młodego pokolenia. Wydaje kilka książek rocznie i – jak zapewnia – nikt nie pomaga mu w ich pisaniu. Jeśli lubisz lekkie lektury, których akcja biegnie szybko, sięgnij po książki Mroza. Poniżej dowiesz się, od czego zacząć.

„O pisaniu na chłodno” – Mróz o sobie i swoim pisaniu

Sporo osób rozpoczyna swoją przygodę z twórczością Remigiusza Mroza od tej, wydanej w 2018 roku, książki. Lektura podzielona jest na dwie części. Pierwsza opowiada o początkach zawodowej drogi autora. Druga jest zbiorem porad dla wszystkich, którzy chcieliby zająć się pisaniem.

Mimo wątków autobiograficznych i poradnikowego charakteru, książka utrzymana jest w klimacie powieści. Jej przeczytanie zajmie maksymalnie 3 – 4 letnie wieczory. Pozwoli też inaczej spojrzeć na pozostałe książki Mroza. Każdy, komu przypadnie do gustu ta historia, chętnie sięgnie po pozostałe lektury.

Powieści Ove Løgmansbø

Zanim Remigiusz Mróz (więcej na tantis) zyskał sławę powieściami pisanymi pod własnym nazwiskiem, wydał jeszcze dwie, które utrzymane są w klimacie skandynawskich kryminałów: „Enklawę” oraz „Połów”. Trylogię dopełnia tom „Prom” wydany już po ujawnieniu, kto jest autorem.

Autorowi doskonale udało się poznać klimat Wysp Owczych (jako Ove Løgmansbø podawał, że z nich pochodzi, ale świetnie włada językiem polskim) i odtworzyć go na kartach swoich powieści. Warto po nie sięgnąć, by przekonać się, że styl autorów z północnej Europy jest do powtórzenia na gruncie polskim.

Powieści były popularne, zanim okazało się, kto je napisał, ale po ujawnieniu tożsamości autora, zaczęły sprzedawać się jeszcze lepiej. Czy ta mistyfikacja była chęcią oddzielenia życia pisarza – literata od pisarza – naukowca? Sam Mróz mówi, że taki był prawdziwy powód. Doszła do tego jeszcze pokusa, by sprawdzić się jako twórca literatury popularnej.

Cykl z Joanną Chyłką

To powieści, które przyniosły Mrozowi prawdziwą popularność. Świetnie oddają klimat prawniczego świata, do którego autor zresztą należy. Każda część to inne procesowe wyzwanie dla mecenas Chyłki.

Miłośnicy serii wydawniczych mogą odnaleźć u Mroza coś dla siebie. Niech się jednak nie łudzą, że będą mieć co czytać przez kilka miesięcy – te książki pochłania się znacznie szybciej.