Dlaczego warto czytać książki fantasy?

05/05/2021 Autor molksiazkowy Wyłączono

Umiejętność opowiadania barwnych i porywających historii jest bardzo ceniona w obecnych czasach. Potrzebna jest do tego głęboko rozwinięta wyobraźnia i duża doza kreatywności. Tych cech nie brakuje jednak nikomu, kto zaczytuje się książkach fantasy. Niezwykłe podróże, w którą zabierają one czytelników, przyczyniają się do znaczącej poprawy zdolności twórczego myślenia i tworzenia żywych obrazów we własnej głowie.

Jakie są zalety czytania literatury fantasy

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą z zalet czytania książek zaliczających się do tego gatunku literackiego, jest wspomniany już rozwój wyobraźni i umiejętności nieszablonowego myślenia. Przydaje się to nie tylko do wymyślania ciekawych historii, ale również do rozwiązywania prawdziwych problemów, które pojawiają się w życiu każdego człowieka. Kolejną zaletą jest niezwykła fabuła tych książek, która sprawia, że nie sposób się od nich oderwać. Są one dzięki temu idealnym rozwiązaniem na długie podróże; nudne, deszczowe wieczory, czy po prostu chwilę, gdy człowiek chce zrelaksować się po długim dniu z ulubioną książką w ręce. Książki fantasy są szczególnie polecane dla młodzieży szkolnej, ponieważ rozwój zdolności kreatywnego myślenia jest szczególnie ważny w tym wieku. Mimo że literatura fantasy jest raczej kojarzona z rozrywką, która nie przywiązuje wagi do głębszych wartości, istnieją również książki z tego gatunku, które nie boją się poruszać trudnych dla świata problemów.

Jaką książkę fantasy wybrać?

Literatura tego gatunku jest niezwykle bogata i każdy z pewnością znajdzie wśród niej coś dla siebie. Pozycji tego rodzaju jest całe mnóstwo i niektóre są tylko prostymi, niezobowiązującymi opowieściami, podczas gdy inne mogą nawet skłaniać do refleksji i pozostawiają ślad w umyśle czytelnika. Książki należące do pierwszego rodzaju polecane są właśnie wspomnianej już młodzieży, która z racji swojego wieku może nie być zainteresowana powieściami, które w tle opowiadanej historii poruszają również cięższe i trudniejsze tematy. Starsi czytelnicy z pewnością docenią jednak głębię tych dojrzalszych pozycji.