ksiązka kucharska

Książka kucharska – podstawowe źródło wiedzy o jedzeniu

04/13/2021 Autor molksiazkowy Wyłączono

Książki kucharskie są dziś nie tylko zbiorami przepisów i list składników potrzebnych do przygotowywania posiłków. W książkach z przepisami można dziś znaleźć wiele bardzo cennej, przydatnej i praktycznej wiedzy na temat jedzenia. Współcześnie są to także małe dzieła sztuki ozdobione pięknymi grafikami, artystycznymi fotografiami i ilustracjami.

Dostępne w archiwach książki kucharskie to także źródło wiedzy historycznej, językowej, kulturowej, antropologicznej i etnograficznej. Można z nich zaczerpnąć informacji o dawnym stylu życia, sposobach przygotowywania i spożywania posiłków, produktach spożywczych, przyprawach, wagach, miarach oraz doświadczyć dawnego języka. 

Kilka słów o historii kulinarnej literatury

Jeszcze na początku XX wieku książki kucharskie w dużej mirze były kierowane głównie do gospodyń, kucharek i tzw. służących od wszystkiego, pracujących w miastach. Gospodynie i chłopki mieszkające na wsiach, były w większości niepiśmienne i nie potrafiły czytać. Dlatego też ani nie pisały, ani nie kupowały książek z przepisami. Wiejska kuchnia była z resztą zupełnie inna od mieszczańskiej, dlatego dziewczęta przyjeżdżające do miasta na służbę musiały z książek uczyć się gotować dla państwa.

Zalety czytania książek kulinarnych

Dziś książki kucharskie ułatwiają życie, stanowią źródło wiedzy o różnych rodzajach diet np. wegetariańskiej, wegańskiej, bezglutenowej. Są też często elementem dekoracyjnym kuchni ze względu na wspomniane wcześniej walory estetyczne. Rynek wydawniczy oferuje też specjalne książki kucharskie dla osób, które ze względów zdrowotnych muszą zmienić nawyki żywieniowe: cukrzyków, osób chorujących na nowotwory, nadciśnienie i inne choroby.