Bohaterka drugiej wojny światowej – Położna z Auschwitz
03/05/2021Obozy koncentracyjne wybudowane w czasie drugiej wojny światowej były niewątpliwie miejscami w których wydarzyło się ciężkie do opisania zło. Niełatwo opisać to słowami w taki sposób, żeby oddać realia tamtych czasów. Magda Knedler podjęła się tego zadania. Jej książka opiera się o historię Stanisławy Leszczyńskiej, która była niezwykłą osadzoną.
Pomimo wszystko
Realia pobytu w obozie były makabryczne, a historie opowiadane przez ludzi, którzy przeżyli pobyt w takim miejscu wskazują zawsze na olbrzymie okrucieństwo i obojętność na cierpienie innych. Straszne eksperymenty przeprowadzane zarówno na dorosłych, jak i na dzieciach były na porządku dziennym. Jedną z niewielu osób, która próbowała pomagać była Stanisława Leszczyńska – Położna z Auschwitz, która pomimo braku dostępu do leków, sprzętów medycznego i wody próbowała przynieść ulgę ciężarnym i rodzącym kobietom.
Bohaterka z Łodzi
Książka Położna z Auschwitz opowiada historię opartą o opisy Stanisławy Leszczyńskiej, kobiety pochodzącej z Łodzi, która dostała się do niewoli w wyniku poważnego błędu popełnionego przez Narodowe Siły Zbrojne. Do NSZ należała męska część jej rodziny, jednak kobiety także zatrzymano, po czym wysłano do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam także pełniła rolę położnej i ryzykując życie często sprzeciwiała się rozkazom wydanym przez doktora Josepha Mengele.
Żeby zrozumieć
Książka przedstawia historie oparte na wspomnieniach Leszczyńskiej, więc są one naładowane olbrzymim ładunkiem emocjonalnym. W opinii czytelników jest to bardzo porywająca opowieść, po przeczytaniu której ciężko o niej zapomnieć. Ciężko się dziwić, w końcu główna bohaterka doświadczyła wszystkiego na własnej skórze, a swoje odczucia próbowała przekazać dalej w swoich opowieściach, między innymi na ich podstawie powstała książka Położna z Auschwitz.
Z pasji do historii
Magdalena Knedler to pisarka, która zawodowo zajmuje się trenowaniem dykcji. Pozazawodowo również pasjonuje ją fonetyka, ale także muzea i biblioteki. Dzięki połączeniu tych zainteresowań ma ona naturalną zdolność do badania przeszłości i opisywania dokonanych odkryć w swoich książkach