Skomplikowane losy Cześnika i Rejenta

06/22/2020 Autor molksiazkowy Wyłączono

Książka Zemsta jest znana prawdopodobnie każdemu Polakowi, a wiele osób wspomina z rozrzewnieniem omawianie tej pozycji na lekcjach języka polskiego w szkole. Komiczne elementy zawarte w książce są aktualne po dziś dzień, co czyni „Zemstę” jednym z najbardziej uniwersalnych utworów – https://literia.pl/ksiazka-zemsta-lektura-z-opracowaniem-978-83-65634-01-6

Paweł i Gaweł w jednym stali domu…

Ten z pozoru zabawny, dziecięcy wierszyk ma swoje odzwierciedlenie również w książce Fredry, liczącej sobie już niemalże 200 lat. Mimo tego, że została napisana tak dawno temu, jest wciąż aktualna i bawi niezmiennie od lat. Całość akcji ponoć powstała na faktach: a mianowicie Fredro bazował na dzienniku, który znalazł w bibliotece domu, który dostała w posagu jego żona.

W jednym zamku zamieszkiwało dwóch mężczyzn wraz z rodzinami: Rejent Milczek oraz Cześnik Raptusiewicz. Panowie są skłóceni od lat, a ich spory dotyczą nierzadko naprawdę kuriozalnych tematów. W pewnym momencie dochodzi na przykład do konfliktu o płot. Być może sama tematyka nie byłaby aż tak dziwna (w końcu mieszkają w jednym zamku i fakt, że jeden z mężczyzn chce tam umieścić płot nie oznacza, że drugi musi się na to zgodzić), jednak groteskowe jest samo rozwiązanie problemu.

Za płot – walczmy!

Jeden z mężczyzn, poirytowany faktem, że drugi z nich stawia płot na wspólnym terenie, wyzywa robotników na pojedynek. Wydawać by się mogło, że to tak dziwne, że niemożliwe – a jednak.

Konflikt kończy się próbą poślubienia siostrzenicy jednego z mężczyzn z synem drugiego – na złość. Okazuje się jednak, że młodzi są w sobie zakochani, co sprawia że tytułowa „zemsta” nie do końca się udaje.