Czy książki dla młodzieży pomagają w nauce?

04/18/2020 Autor molksiazkowy Wyłączono

Powszechnie mówi się o licznych pozytywnych skutkach regularnego czytania. Kontakt ze słowem pisanym rozwija mózg i stanowi doskonałą metodę relaksu. Czy czytanie pomaga w nauce?

Zalety regularnego czytania

Dowiedziono, że czytanie książek pozytywnie wpływa na wiele dziedzin życia. To wyjątkowe hobby pozwala między innymi na pozbycie się nadmiaru kortyzolu, czyli hormonu stresu, który powoduje przewlekłe zmęczenie. Czytanie ułatwia zasypianie, a także pomaga spojrzeć z perspektywy na własne emocje.  Książki dla młodzieży pomagają poradzić sobie młodym ludziom z traumą i z innymi trudnościami. 

Jak czytanie zmienia mózg?

Regularne czytanie książek zmienia strukturę mózgu, stymulując powstawanie nowych połączeń nerwowych. Obcowanie ze słowem pisanym poprawia między innymi pamięć, a u osób czytających stwierdza się zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera. Książki zdecydowanie poszerzają również zasób słownictwa i ułatwiają wysławianie się czytelnikom.

Czytanie książek pomaga w nauce

Książki niosą ze sobą tyle zalet, a regularne czytanie jest bardzo ważne w przypadku młodych osób, które jeszcze się rozwijają. Książki dla młodzieży czytane dla przyjemności pomagają w utrzymaniu długotrwałego skupienia i poprawiają pamięć, co zdecydowanie przydaje się w czasie szkolnych zajęć. Warto czytać wspólnie z najmłodszymi dziećmi, a młodzież zachęcać do czytania, ponieważ pasja do książek to pasja do wiedzy, która sprawia, że edukacja to jednak wielka przygoda.