Żona Modna, dlaczego warto przeczytać?

03/03/2020 Autor molksiazkowy Wyłączono

Jeszcze jakiś czas temu satyra, jako gatunek literacki była bardzo często wybierana. Teraz niestety została odrobinę zapomniana, jednak warto przypomnieć sobie na czym polegał jej fenomen i idealne w tym celu będą satyry Ignacego Krasickiego, które są nadal na czasie, bo poruszają również obecne problemy i trudności. Jedną z pozycji wartych przeczytania jest książka Żona Modna. 

O czym jest?

Książka opisuje bardzo powszechny problem, jakim jest nadmierne przejmowanie się wyglądem zewnętrznym, przy totalnym zapominaniu o uczuciach i emocjach. Bohaterka książki to kobieta, która ma za nic uczucia innych, bo interesuje ją tylko wygląd, który zawsze musi być w jej mniemaniu perfekcyjny i z klasą. 

Niestety bohaterka nie zdaje sobie sprawy, że bardzo często osiąga efekt odwrotny i wygląda wręcz komicznie. Niczym się jednak nie przejmuje, bo interesuje ja tylko to, aby zawsze mieć na sobie drogie i ciężko odstępne jak na tamte czasy ubrania, które funduje jej oddany mąż. Nie jest jednak szczęśliwy i, mimo że książka mówi o parze osób to nie ma tam miejsca na miłość, szacunek i zrozumienie. Kobieta bowiem jest zaślepiona tylko tym, aby zawsze wyglądać perfekcyjnie i jak najlepiej nie zwracając uwagi na kwestie uczuć, czy emocji innych. Męczy tym nie tylko swojego męża, który mimo wszystko jest bardzo oddany, ale także swoja służbę i wszystkich ludzi, których ma w swoim otoczeniu. Jest to więc opowieść humorystyczna z przeplataniem elementów smutnych i bardzo dających do myślenia również teraz.