Terapia ręki – dla kogo?

02/12/2020 Autor molksiazkowy Wyłączono

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy. Niestety różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe nie są zjawiskiem marginalnym, aczkolwiek często dzięki postępowi naukowemu możemy temu zaradzić. Jedną z metod, która może wspomóc rozwój naszego dziecka jest terapia ręki dostępna na eduksiegarnia.

Ogólne zasady terapii

Uogólniając terapia ta zajmuje się poprawą motoryki małej u dziecka. Poprzez usprawnienie motoryki małej rozumie się poprawę funkcjonowania całej ręki oraz precyzyjności wykonywanych przez nią ruchów. Szczególnie dłoni oraz palców. Co ważne terapią ręki zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Najczęściej psychologowie.

W celu rozpoczęcia terapii należy umówić dziecko na spotkanie z terapeutą, który zdiagnozuje problem z motoryką małą oraz określi powagę tychże problemów. W zależności od diagnozy zostanie opracowany zestaw ćwiczeń, który wspomoże dziecko w poprawie umiejętności z zakresu motoryki małej. Co jeszcze należy wiedzieć?

Terapia w zależności od złożoności problemów z ręką, dłońmi i palcami może funkcjonować niezależnie lub być połączona z m.in. z ogólną terapią integralności sensorycznej. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na fakt, że prawidłowe funkcjonowanie ręki jest uzależnione od sprawności innych elementów organizmu.

Terapia na miarę potrzeb

Oczywiście zachęca się, aby rodzince wykonywali określone ćwiczenia z dziećmi również w domu. W tym celu pomocna może okazać się specjalistyczna książka terapia ręki obejmuje również proste ćwiczenia, których wykonywanie może z powodzeniem nadzorować rodzić. W zależności od poziomu złożoności problemu terapia może obejmować m.in. ćwiczenia:

– poprawiające koordynację oburącz,
– polepszające zdolności precyzyjnego chwytu,
– stymulujące czucie powierzchniowe lub/oraz głębokie,
– poprawiające stabilność napięcia mięśniowego.