Ebooki – jakie formaty mają elektroniczne książki?

02/08/2020 Autor molksiazkowy Wyłączono

Wybierając nowe ebooki warto zwrócić uwagę na to, w jakim formacie są one dostępne. Niestety nie wszystkie czytniki dobrze radzą sobie z otwieraniem mniej popularnych formatów. Aby dokonać udanego wyboru warto zapoznać się z najpopularniejszymi formatami elektronicznych książek.

EPUB – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze formaty plików obsługiwane przez czytniki i różnorodne aplikacje, to zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się EPUB. Mowa tutaj oczywiście o otwartym formacie e-publikacji, który zaprojektowany został przez International Digital Publishing Forum. Format ten umożliwia sprawne dostosowanie czytanych publikacji do wielkości poszczególnych ekranów. EPUB umożliwia swobodne wyszukiwanie treści w tekście oraz robienie notatek, które w wielu sytuacjach mogą okazać się bardzo przydatne. Aby odczytań ebooki EPUB należy pobrać stosowne oprogramowanie. Mowa tutaj między innymi o Adobe Digital Editions na system Windows albo Aldiko na Androida.

Format MOBI

W ostatnim czasie dość dużym zainteresowaniem cieszy się format MOBI, który wspierany jest przez firmę Amazon. Warto wyraźnie zaznaczyć, że format ten jest obsługiwany jedynie przez urządzenia z rodziny Kindle.

Zwykły PDF

Wiele nowoczesnych czytników doskonale radzi sobie z ebookami zapisanymi w formacie PDF. Sporą wadą tego formatu jest to, że nie można skalować fontu. Przeszkadzać może również sztywny podział na strony. Ebooki PDF mogą posiadać grafiki, wykresy i tabele, dlatego też często można się z nimi spotkać.

Kupisz je w tym sklepie