Komunikacja alternatywna – co to takiego?

01/13/2020 Autor molksiazkowy Wyłączono

O komunikacji alternatywnej mówi się coraz więcej, gdyż często spotyka się z osobami, które nie mówią lub mówią tylko w ograniczonym stopniu (ze względu na różne choroby czy przypadłości). Komunikacja alternatywna to grupa metod, która uczy porozumienia się z takimi osobami. Na czym ona polega i jak to wszystko wygląda w praktyce? Odpowiedź poniżej.

1. Komunikacja alternatywna


Komunikacja alternatywna opiera się na znakach, które wykonuje się przy pomocy określonych gestów, obrazków lub przy użyciu konkretnych przedmiotów. To pozwala komunikować się z osobami, które z różnych przyczyń nie mówią, tym samym nie potrafią pokazać otoczeniu, co czują, co myślą oraz nie podejmują samodzielnych decyzji.

2. By być bliżej jednostek


Ta komunikacja sprawdza się w pracy z osobami cierpiącymi na porażenia mózgowe, autyzm upośledzenie umysłowe czy takie, które przeszły udar mózgu i nie wróciły do pełnego zdrowia. Dzięki językowi migowemu, określonym przedmiotom lub wskazanym symbolom, opiekun nauczyciel lub rodzi potrafi poznać potrzeby i wymagania chorego. Potrafi też zrozumieć, co taka osoba czuje oraz myśli w danej chwili.

3. Szkoły i ośrodki


Coraz więcej szkół i ośrodków chętnie zatrudnia osoby, które zajmują się komunikacją alternatywną lub komunikacją wspomagającą z osobami chorymi. Dzięki czemu takie jednostki nie czuja się wykluczone ze społeczeństwa oraz choć w części mogą funkcjonować tak jak ich rówieśnicy. To ważne, gdyż społeczeństwo odgrywa olbrzymią rolę w każdej chorobie i w każdym zaburzeniu.