Czym jest bajkoterapia?
07/10/2019Kojąca moc opowieści znana jest pod każdą szerokością geograficzną. To uniwersalny sposób na nawiązanie więzi, zbudowanie relacji, zajęcie czasu wolnego. Jak się okazuje, bajki mają też moc terapeutyczną – nie bez powodu psychologowie ukuli termin bajkoterapia.
Bajkoterapia – metoda terapeutyczna dla najmłodszych
Jak pomóc dzieciom, które zmagają się z nowymi, czasem trudnymi emocjami, często problematycznymi do nazwania? Jak budować w nich pewność siebie i uczyć je radzenia sobie z problemami? Psychologowie w terapii najmłodszych stosują bajkoterapię – metodę polegającą na czytaniu dzieciom lub opowiadaniu opowieści. Odpowiednio dobrana bajka czy baśń ma pomóc nazywać uczucia i emocje, podsuwać rozwiązania problemów czy konfliktów, uczyć radzenia sobie ze stresem czy napięciem emocjonalnym. Czytanie sprawia przyjemność i jest sposobem na zagospodarowanie czasu wolnego, a jednocześnie pomaga w prawidłowym rozwoju.
Jakie bajki wybierać, by wspierać dziecko?
Również rodzice mogą stosować bajkoterapię w domu. Najważniejsze to chęć wspólnego czytania i zarażania malucha miłością do literatury. Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej literatury. Obserwując dziecko, warto dobierać lektury dotyczące aktualnie angażujących go spraw czy problemów, z którymi się mierzy. Jeśli dziecko jest wycofane i ma problem z nawiązywaniem nowych przyjaźni, można wybrać książeczki dotyczące nieśmiałości. Jeśli ma problem z zaakceptowaniem nowego rodzeństwa – pomocne będą bajki na ten temat. A może boi się ciemności? W księgarniach można znaleźć wiele książeczek, które pomogą mu zwalczyć strach.