Czym jest bajkoterapia?

07/10/2019 Autor molksiazkowy Wyłączono

Kojąca moc opowieści znana jest pod każdą szerokością geograficzną. To uniwersalny sposób na nawiązanie więzi, zbudowanie relacji, zajęcie czasu wolnego. Jak się okazuje, bajki mają też moc terapeutyczną – nie bez powodu psychologowie ukuli termin bajkoterapia.

Bajkoterapia – metoda terapeutyczna dla najmłodszych

Jak pomóc dzieciom, które zmagają się z nowymi, czasem trudnymi emocjami, często problematycznymi do nazwania? Jak budować w nich pewność siebie i uczyć je radzenia sobie z problemami? Psychologowie w terapii najmłodszych stosują bajkoterapię – metodę polegającą na czytaniu dzieciom lub opowiadaniu opowieści. Odpowiednio dobrana bajka czy baśń ma pomóc nazywać uczucia i emocje, podsuwać rozwiązania problemów czy konfliktów, uczyć radzenia sobie ze stresem czy napięciem emocjonalnym. Czytanie sprawia przyjemność i jest sposobem na zagospodarowanie czasu wolnego, a jednocześnie pomaga w prawidłowym rozwoju.

Jakie bajki wybierać, by wspierać dziecko?

Również rodzice mogą stosować bajkoterapię w domu. Najważniejsze to chęć wspólnego czytania i zarażania malucha miłością do literatury. Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej literatury. Obserwując dziecko, warto dobierać lektury dotyczące aktualnie angażujących go spraw czy problemów, z którymi się mierzy. Jeśli dziecko jest wycofane i ma problem z nawiązywaniem nowych przyjaźni, można wybrać książeczki dotyczące nieśmiałości. Jeśli ma problem z zaakceptowaniem nowego rodzeństwa – pomocne będą bajki na ten temat. A może boi się ciemności? W księgarniach można znaleźć wiele książeczek, które pomogą mu zwalczyć strach.