Literatura młodzieżowa – zachęta do czytania po polsku

05/05/2019 Autor molksiazkowy Wyłączono

Mieszkanie poza granicami ojczyzny sprawia, że dużo chętniej skłaniamy się ku jej tradycji oraz chcemy praktykować rodzimy język. Osobiście doświadczam tego każdego dnia, ponieważ zamieszkuję obecnie teren Wielkiej Brytanii. Poza tym, że zależy mi na obcowaniu z polską kulturą
i jak najczęstszym prowadzeniu rozmów po polsku, przykładam też dużą wagę do tego, aby poczucie przynależności do Polski zaszczepić także w swoich dzieciach.

Moje sposoby na zakorzenienie przynależności do Polski w dzieciach

Przede wszystkim w naszym domu porozumiewamy się wyłącznie w języku polskim. Ponadto kładziemy duży nacisk na czytanie w naszym ojczystym języku. Z racji tego, że moje dzieci są nastolatkami, w ich przypadku świetnie sprawdza się literatura młodzieżowa. Porusza problemy, które nie są obce nastolatkom, podpowiada jak sobie z nimi radzić. W związku z tym, pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu – z jednej strony praktyka języka, a z drugiej edukacja.

W przypadku literatury młodzieżowej dobrym jest również to, że napisana jest ona językiem przystępnym dla nastolatków, w związku z czym nie męczą się podczas jej czytania i dużo łatwiej jest im zainteresować się opowiadaną historią. Zależy mi niezmiernie na tym, aby moje dzieci traktowały lekturę jako przyjemność, a nie przykry obowiązek w związku z czym staram się wybierać takie tematy z zakresu literatury młodzieżowej, które będą dla nich ciekawe.