Ćwiczenia oddechowe poprawiające wymowę dzieci

04/09/2019 Autor molksiazkowy Wyłączono

Prawidłowy oddech jest kluczowy dla prawidłowej wymowy. W przypadku kiedy dziecko niestety ma problemy z prawidłową wymową zacząć należy od ćwiczeń oddechowych. Istnieją skuteczne zestawy takich ćwiczeń i co ważne dostosowane są one specjalnie dla dzieci. Realizowane są w formie zabawy.

Zabawa ze słomką


Oddechowe ćwiczenia logopedyczne dla dzieci mają za zadanie nauczenie dziecka prawidłowego rozróżnienia fazy wdechu i wydechu. Ważny jest tu także prawidłowe tempo wdechu i wydechu. Niestety kwestia ta jest często bagatelizowana, a ma ona kluczowy wpływ na prawidłowo wymowę dzieci. Jednym z ćwiczeń logopedycznych jakie można zastosować jest zabawa ze słomką. Ćwiczenie to polega na przesuwaniu lekkie przedmiotu za pomocą dmuchania w słomkę. Dzięki temu dziecko uczy się prawidłowego rytmu wdechu u wydechu.

Puszczanie baniek


Innym ćwiczeniem logopedycznym dla dzieci, które jest nie tylko skuteczne, ale także sprawia dzieciom frajdę jest puszczanie tradycyjnych bankiem. Ważne jest tylko, aby do tego ćwiczenia nie stosować gotowego zestawu do puszczania baniek jaki zapić można w sklepie. Bańki puszcze powinny przez przez wspomnianą już wcześniej słomkę.

Nadmuchanie balonu


Jak widać ćwiczenia logopedyczne dla dzieci mogą być dla nich świetną zabawą. Taką zabawą jest także nadmuchiwanie balonu. To także bardzo dobre ćwiczenie na prawidłową pracę płuc. Dla dziecka nadmuchiwanie balonika to po prostu zabawa. Jest to jednak zabawa, która skutecznie wpływa na prawidłową pracę oddechową, a tym samym na prawidłową wymowę.