Rysunki dzieci

03/11/2019 Autor molksiazkowy Wyłączono

Dziecko poznaje świat głównie za pomocą pięciu zmysłów – dotyku, słuchu, smaku, węchu i wzroku. Dzięki temu poznajemy wszystkie osoby, które są wokół, zapamiętuje obrazy, dźwięki, czy zapachy unoszące się w powietrzu. Następnym krokiem jest posiadania umiejętności rysowania i pisania, dzięki którym można przenieść na papier swoje myśli. Proces nauki tych czynności znany jest jako grafomotoryka.

Ile trwa proces

Zanim dziecko nauczy się pisać i rysować w taki sposób, że jego dzieła będą czytelne, musi upłynąć kilka lat. Początkowo rysunki i litery są koślawe. Dopiero z czasem udaje się uzyskiwać kształty, które są zbliżone do rzeczywistych. Ważna jest wtedy umiejętność kreślenia prostych linii. Z czasem postacie są coraz bardziej rozbudowane – na rysunkach dziecka pojawiają się szczegóły, które pozwalają rozróżnić płeć danej osoby, czy też jej wiek lub kolor włosów. Warto pamiętać, że proces grafomotoryczny ma inną długość w zależności od osoby. Dlatego trzeba starannie dopasowywać czynności, które dziecko wykonuje – powinno się wykorzystać kolorowanki, czy rysowania według wzoru.

Elementy procesu grafomotoryczneg

Na grafomotorykę wpływ mają takie elementy jak siła nacisku na kartkę papieru, sposób trzymania, kredek, pisaków, długopisów, czy ołówków, kierunek pisma, czy też odpowiednio zachowane tempo. Są to bardzo istotne kwestie, które wspomagają większą dokładność w pracach dziecka, a także podnoszą jakości jego rysunku. Oddziałują pozytywnie również na koncentrację i motywację podczas zadania.